Sztokholm: spacerkiem po szwedzkiej stolicy

Jest jednym z najpiękniejszych miast w Europie, a wędrówki po jego terenie każdemu z nas dostarczą niezapomnianych wrażeń. Sztokholm ma się czym pochwalić, a jego zabytki mogą oczarować każdego. Co warto wiedzieć o tym mieście?

Sztokholm w pigułce

Współczesny Sztokholm to najważniejsze miasto, jakim może się pochwalić Szwecja. O jego wyjątkowości decyduje wiele czynników. Długa historia, ciekawa zabudowa oraz fakt, iż Sztokholm rozłożył się na 14 wyspach – oto cechy, którymi to miasto skutecznie przyciąga gości z odległych zakątków Europy. Sztokholm jest jednocześnie ważnym ośrodkiem kulturalnym i naukowym, świetnie sprawdza się też w roli najważniejszego w Szwecji portu morskiego. Ważną rolę odgrywa tu przemysł, coraz większe znaczenie w lokalnej gospodarce ma też turystyka. Jakie atrakcje sprawiają, że wycieczki po Sztokholmie są tak popularne?

Co warto zobaczyć w szwedzkiej stolicy?

Sztokholm jest miastem pełnym wspaniałych zabytków, a spacer po wąskich uliczkach tutejszej starówki będzie dla każdego z nas wspaniałą przygodą. Największym zainteresowaniem turystów cieszy się Stare Miasto, czyli Gambla Stan. Tu wciąż można poczuć klimat średniowiecznego miasta, tu również można odwiedzić miejsca, które przypominają o początkach szwedzkiej stolicy. Wiele ciekawych obiektów pochodzi z XVII wieku, a więc z okresu, gdy Sztokholm zaczął się dynamicznie rozwijać, stając się tym samym jednym z najważniejszych portów na Bałtyku. Na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę w trakcie wycieczki po jego terenie? Na okazały Pałac Królewski oraz na potężny gmach szwedzkiego parlamentu, na budynek Królewskiej Opery oraz na Wielki Kościół, znany jako miejsce koronacji kolejnych królów Szwecji. Sztokholm może się też pochwalić wspaniałym ratuszem oraz wspaniałymi parkami miejskimi, w gronie których na szczególne wyróżnienie zasługują ogrody królewskie. W mieście tym nie brak również ciekawych placówek muzealnych. Zachwyca Muzeum Vasa, w którym głównym eksponatem jest szwedzki okręt z początku XVII wieku, ciekawymi wystawami przyciąga też Muzeum Średniowiecznego Sztokholmu. Liczne galerie sztuki, muzeum poświęcone laureatom Nagrody Nobla – oto kolejne atrakcje, dzięki którym wizyta w szwedzkiej stolicy może każdemu z nas dostarczyć niezapomnianych wrażeń.

Sztokholm jest miastem wyjątkowym, a jego rosnąca popularność wśród turystów nie powinna dziwić. Ciekawe wystawy, cenne perełki dawnej architektury oraz widoki, które na długo zapisują się w pamięci – oto skarby, dzięki którym stolica Szwecji staje się jednym z najważniejszych ośrodków turystycznych na terenie Skandynawii.