Włoskie skarby: Imola

Leżąca w pobliżu Bolonii, Imola z pewnością zasługuje na uwagę ze strony turystów. Chętnie odwiedzana przez miłośników sportów motorowych, jest jednocześnie ciekawym celem wycieczki dla każdego, kto lubi spędzać wolny czas w otoczeniu pięknych zabytków. Czym mogą nas w tym miejscu oczarować Włochy? Na jakie atrakcje koniecznie trzeba tu zwrócić uwagę?

Najpiękniejsze budowle miasta

Miasto to może się pochwalić pięknymi placami, przy których nie brak cennych zabytków dawnej architektury. Jednym z tych cenniejszych jest Palazzo Riario poi Sersanti, wzniesiony w latach 80-tych XV wieku. Cennym zabytkiem świeckiej architektury jest tu również Palazzo Comunale, którego historia zaczyna się w pierwszej połowie XIII wieku. Zabytkowa apteka z XVIII wieku, zespół klasztorny Franciszkanów oraz katedra św. Kasjana Męczennika to kolejne perełki architektury, których w trakcie zwiedzania tego miasta nie można pominąć.
Dumą miasta jest XIII-wieczny zamek, w dziejach którego bardzo ważną rolę odegrała rodzina Sforzów. Ta ciekawa fortyfikacja urzeka swą sylwetką, w której łączą się ze sobą cechy typowe dla architektury gotyckiej i renesansowej. To zabytek, który robi ogromne wrażenie nie tylko swoją bryłą, ale i ciekawymi wnętrzami. Kto do nich zajrzy, ten będzie mógł ujrzeć ciekawe zbiory ceramiki oraz dawnego uzbrojenia.

Z wizytą w muzeum

Imola może się też pochwalić wieloma ciekawymi wystawami muzealnymi. W murach dawnego klasztoru św. Dominika czekają na gości dwie ważne placówki. To Muzeum Archeologiczne i Historii Naturalnej, które działa od połowy XIX stulecia, oraz istniejąca od 2011 roku Miejska Galeria Sztuki. Warto też zwiedzić Pałac Biskupi, którego część została przeznaczona na potrzeby Muzeum Diecezjalnego. Można w nim ujrzeć wiele ciekawych dzieł sztuki sakralnej, imponująca kolekcję dawnych tkanin oraz naczyń liturgicznych. Ciekawymi zbiorami może się też pochwalić Muzeum Miejskie, które mieści się we wnętrzu pałacu z XVIII stulecia.

Imola to ciekawe miasto, do którego w czasie wycieczki po Włoszech z pewnością warto zajrzeć. Choć masowa turystyka jeszcze nie dotknęła tego miasta, znane biura podróży chętnie umieszczają je w ofertach swych wypraw. Tu każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego, a spacery w otoczeniu cennych zabytków każdemu miłośnikowi dalekich wypraw dostarczą niezapomnianych wrażeń.